Законодавство!  

   

146

   

Корисні посилання  

Офіційне інтернет-представництво Президента України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України
Міністерство юстиції України
koord c
   

На сайті 32 гостей та відсутні користувачі

   

Статті

Адвокатам Центру – для врахування у роботі

Деталі

 

 

Лист Голові Апеляційного суду Закарпатської області В.В.Дроботі

від 05 травня 2015 року №91

 

                                                                   

Шановний Віталію Васильовичу!      

 

    Відповідно до Положення про Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Закарпатській області у рамках взаємодії, звертаємось до Вас у зв’язку з непоодинокими випадками звернень до центру з приводу відмов працівників канцелярій місцевих судів та Апеляційного суду Закарпатської області у видачі адвокатам, які здійснюють захист осіб за призначенням центру у кримінальних провадження, копій процесуальних документів зі справ (журналу судового засідання, тощо) без справляння судового збору за кожний аркуш.

    Судовий збір, відповідно до ст. 1 Закону України «Про судовий збір», - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

    Статтею 2 Закону України «Про судовий збір» визначено платників судового збору, якими є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

    Судовий збір справляється, згідно ст. 3 Закону (об'єкти справляння судового збору), у тому числі - за видачу судами документів.

    Пунктом 7 ч. 1 ст. 5 Закону установлено, що від сплати судового збору звільняються, у тому числі державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.

    Водночас, слід зазначити, що «судовий збір» згідно ст.1 Закону України «Про судовий збір», що включається до складу судових витрат (Глави 8 ЦПК України, 7 КАС України - Судові витрати), не визначений у переліку процесуальних витрат, згідно ст. 118 КПК України/Глава 8 КПК України - Процесуальні витрати/.

    Єдиним випадком обов’язку осіб справляти судовий збір за виготовлення копії судового рішення апаратом суду у розмірі, встановленому законом, передбачено ст. 9 Закону України «Про доступ до судових рішень», але зазначені положення закону не розповсюджуються на випадки, коли за отриманням судового рішення, процесуальних документів звертається захисник, залучений для здійснення захисту за призначенням у випадках, передбачених законодавством, виходячи з наступного:

    Статтею 3 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» установлено, що право на безоплатну правову допомогу - гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця, чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну правову допомогу.

    Права суб'єктів надання безоплатної вторинної правової допомоги, визначені ст. 25 Закону, серед яких зокрема, і запитувати і отримувати документи та інші матеріали або їх копії, необхідні у зв'язку з наданням безоплатної вторинної правової допомоги в судах.

    Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону адвокат, який надає безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом, має всі права та гарантії, встановлені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», іншими законами України.

    Частиною 1 ст. 27 КПК України/Гласність і відкритість судового провадження та його повне фіксування технічними засобами/ передбачено, що учасники судового провадження, а також особи, які не брали участі у кримінальному провадженні, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, не можуть бути обмежені у праві на отримання в суді як усної, так і письмової інформації щодо результатів судового розгляду та у праві на ознайомлення з процесуальними рішеннями й отримання їх копій.

    Частинами 4, 7 ст. 46 КПК України /Загальні правила участі захисника у кримінальному провадженні/ передбачено, що захисник користується процесуальними правами підозрюваного, обвинуваченого, захист якого він здійснює, крім процесуальних прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо підозрюваним, обвинуваченим і не може бути доручена захиснику.

    Отримання захисником процесуальних документів зі справи є невід′ємною складовою права на захист згідно з ч. 3 ст. 20, ч. 1 ст. 27, п.п. 15, 18 ч. 3 ст. 42 , ч. 4 ст. 46 КПК України і справляння судового збору у таких випадках не передбачене КПК України, позаяк ч. 3 ст. 9 КПК України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти України, положення яких стосуються кримінального провадження, повинні відповідати цьому Кодексу, при здійсненні кримінального провадження не може застосовуватися закон, який суперечить цьому Кодексу.

    У зверненнях адвокатів також йдеться і про зволікання суддями у виготовленні і видачі захисникам вироків, постанов, ухвал по справі щодо підзахисних.

    Частинами 1, 2, 6, 7 статті 376 КПК України /Проголошення судового рішення/ передбачено, що судове рішення проголошується прилюдно негайно після виходу суду з нарадчої кімнати. Якщо складання судового рішення у формі ухвали вимагає значного часу, суд має право обмежитися складанням і оголошенням його резолютивної частини, яку підписують всі судді. Повний текст ухвали повинен бути складений не пізніше 5 діб з дня оголошення резолютивної частини і оголошений учасникам судового провадження. Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку чи ухвали суду. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, та прокурору.

     Статтею 92 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності в порядку дисциплінарного провадження за безпідставне затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом, зволікання з виготовленням вмотивованого судового рішення, несвоєчасне надання суддею копії судового рішення для її внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень.

     Враховуючи наведене вище, з метою підвищення якості надання правової допомоги, просимо розглянути дане звернення та повідомити центр про результати розгляду.

З повагою, директор В.Ю.Попадинець

 

  

Відповідь голови Апеляційного суду Закарпатської області директору Регіонального центру з надання БВПД В.Ю.Попадинцю

від 17 червня 2015 року №13616/4/15

 

 

Шановний Василю Юрійовичу!

    Ваше звернення з приводу порушень порядку видачі місцевими та Апеляційними судами Закарпатської області копій процесуальних документів адвокатам, розглянуто.

    Доводи, викладені Вами у зверненні не містять конкретних фактів таких порушень, що унеможливлює конструктивне реагування на можливі порушення. Проведеною в Апеляційному суді Закарпатської області вибірковою перевіркою, порядку видачі копій процесуальних документів, інших порушень процесуальних документів та вимог Інструкції з діловодства в місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, Апеляційному суді Автономної Республіки Крим та Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ, не встановлено.

    Разом з тим Ваше звернення доведено до відома суддів Апеляційного суду Закарпатської області та надіслано головам місцевих загальних судів Закарпатської області для врахування в процесі організації роботи.

З повагою, Голова суду В.В.Дроботя


apelyaciya

   
   

career

   

logo openeurope

   

1pracia

   
OnLine
   
   
   
OnLine
   

uspishni practiky

   
   

ya mayou pravo

   

4ecsna pl

   

До нас завітало відвідувачів -  

1860486
Сьогодні
Вчора
На цьому тижні
На минулому тижні
В цьому місяці
За прошлый месяц
З почаку сайту
883
2137
3020
1793481
49649
61640
1860486
Ваш IP: 172.68.10.131
Время: 2020-01-28 08:07:12
   
© 2015-2019 Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Закарпатській області | При використанні матеріалів сайту посилання обов'язкове
Розробка: Троценко Сергій | [email protected] legalaid.gov.ua